Felkészülnek az árvízre
- Közélet
- 2018.02.26
Szakmai egyeztetést tartott a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság február 22-én Szentendrén, amelynek középponti témája az árvízi veszélyhelyzet-kezelési felkészülés volt. Az értekezleten a minisztériumok és országos hatáskörű szervek védelmi igazgatási vezetői, valamint a megyei és a fővárosi védelmi bizottságok titkárai és titkárhelyettesei vettek részt.
A szakmai értekezletet dr. Tóth Ferenc tű. dandártábornok, országos polgári védelmi főfelügyelő nyitotta meg, sok más mellett azt emelve ki, mennyire fontos az ár- és belvízi védekezés során végrehajtandó katasztrófavédelmi feladatokra való felkészülést időben megkezdeni. A megnyitót követően Verseghi-Nagy Miklós, Szentendre polgármestere köszöntötte a résztvevőket, majd bemutatta az általa irányított települést, annak árvízi veszélyeztetettségét.
Törzsvezetési gyakorlatokat szerveznek
Ezt követően az Országos Vízügyi Főigazgatóság árvízvédelmi osztályvezetője, dr. Balatonyi László ismertette a 2018 tavaszán várható hidrológiai helyzetet, majd kitért az esetleg bekövetkező eseményekre való felkészüléssel és azok kezelésével kapcsolatos feladatokra.
A katasztrófavédelem vizek kártételei elleni felkészülés részleteiről dr. Tóth Ferenc tű. dandártábornok, országos polgári védelmi főfelügyelő adott tájékoztatást, majd szólt arról is, hogy a veszélyhelyzetekre történő felkészülés részeként tavasszal országos törzsvezetési és valós gyakorlatokat is szervez a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A tábornokot követően a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője, Branyiczky Márk tű. ezredes a katasztrófavédelem vizek kártétele elleni védekezési feladok megyei vonatkozásairól beszélt.
A rendőrségnek is vannak feladatai
Az Országos Rendőr-főkapitányság képviseletében Lakatos Tibor r. ezredes, közrendvédelmi főosztályvezető arról adott összefoglalót, hogy a rendőrségnek milyen feladatai vannak az ár- és belvízi védekezés során. Előadásában kiemelt figyelmet fordított a rendőrség társszervekkel való együttműködésre.
A honvédelmi tárca részéről Nagy Lajos alezredes, a HM Védelmi Igazgatási Főosztály vezető kiemelt főtisztje ismertette a résztvevőkkel a honvédelmi erőforrások igénybevételének lehetőségeit a vizek kártételei elleni védekezés során. A délelőtti program záró előadásában Simon Tamás, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. üzemeltetés-fenntartási mérnöke tekintette át a magyar közúthálózat és az állami autópályák érintettségét, valamint a közútkezelő vizek kártétele elleni események kezelése során jelentkező feladatait.
A program gyakorlati részében Markella Krisztián, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság szakaszmérnökének és Szentendre Város Önkormányzatának munkatársa segítségével a résztvevők megtekintették a település mobil árvízvédelmi falának felépítését. Ezt követően pedig a Pest Megyei Kutató-mentő Szolgálat bemutatóját tekinthették meg a résztvevők a szolgálat elnökének, Balázs Lászlónak és Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság polgári védelmi főfelügyelőjének, Horváth Nándor tű. ezredesnek a közreműködésével.