Csak a Jobbik erősödött a Závecz Research legújabb kutatása szerint
- Hello Közélet
- 2018.03.21
Egyedül a Jobbik tudta február óta érdemben növelni a táborát. A Fidesz a teljes népességen belül 32 százalékon áll a biztos szavazók körében a baloldalhoz közelállónak tartott kutatócég szerint. A Fidesz számára nem jó hír, hogy nagy mértékben nőtt a politikai aktivitás, hiszen február első feléhez képest (46%), most már 56 százalék jelezte biztos részvételét az április 8-i választásra.
Závecz Tibor szerint a kutatások felülmérhetik a Fideszt néhány százalékponttal, mert - mint egy interjúban elmondta - „A Fideszt vagy felülmérjük, vagy többen mondják a választópolgárok közül azt, hogy ők Fidesz-szavazók, mint amennyien valójában”
Négy évvel ezelőtt ugyancsak 46 százalékot mértek ebben az időszakban a Fidesznek a biztos szavazók körében, Orbán Viktor pártja végül 42 százalékot kapott, ami a szavazásra jogosultak mintegy 27%-os támogatását jelentette.
Szűk kétharmados parlamenti felhatalmazásra csak azért tudott szert tenni a Fidesz, mert saját érdekeihez igazítva alakította át a választási rendszert, rajzolta újra választókerületeket.
Érdemes rá emlékeztetni, hogy már 2014-ben is többen szavaztak a Fidesz ellen, ahogyan ma is többen akarnak kormányváltást a legtöbb kutatás szerint. Fontos kiemelni, hogy magas azoknak az aránya, akik biztosan elmennek szavazni, de még nem tudják kire, illetve a biztos pártválasztók között tekintélyes azoknak a száma is, akik pontosan tudják, hogy kire fognak szavazni, de nem árulják el a közvéleménykutatóknak.
A Závecz Research legfrissebb méréséből kiderül, hogy a biztos pártválasztókat tekintve a Jobbik 19 százalékon áll.
Hozzátesszük, hogy ez azonban – éppen a fent említett „titkolózók” magas arányát figyelembe véve - jóval több lehet. Mandátumszámban pedig az erősítheti Vona Gábor pártját, hogy a legtöbb választókerületben az ő jelöltjük a legerősebb ellenzéki aspiráns, akik a – már kutatásokban is kimutatható – taktikai átszavazásnak köszönhetően sok körzetben győzhetik le a kormánypárti jelölteket.
A kulcs tehát a pártnélküli, de kormányváltást akaró mintegy 900 ezer ember kezében van, a pártok parlamenti helyeinek számát pedig a visszalépések, „helyi megállapodások” befolyásolhatják nagy mértékben.